Pokrzywa – nie tylko do jedzenia

Idealny czas żeby przypomnieć o niesamowitych właściwościach pokrzywy – również w kosmetyce!

W liściach pokrzywy występuje chlorofil, ksantofil, karoten, witamina C, K, B2 oraz kwas pantotenowy. Obecne są również liczne garbniki i flawonoidy, a także kompleks składników mineralnych (wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk i krzem). Korzenie rośliny zawierają pektyny, polisacharydy oraz sterole, kwasy organiczne i sole mineralne.

Pokrzywa jak widać wyżej, zawiera w sobie wiele minerałów, witamin i związków organicznych, które wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ze względu na swoje właściwości moczopędne pomaga w oczyszczeniu organizmu. Co więcej, pokrzywa zawiera także flawonoidy i garbniki, czyli antyoksydanty, a to pomaga zachować skórze młody i zdrowy wygląd.

Pokrzywa  na włosy

Pokrzywa normalizuje produkcję łoju i sebum w skórze, oczyszcza skórę głowy. Najczęściej stosowana jest przy problemach przetłuszczających się włosów. Bardzo często z powodu nadmiernego przetłuszczenia włosów spotykamy się z problemem wypadania włosów – oczyszczona skóra głowy lepiej pracuje, włosy żyją dłużej, a cebulki mają przestrzeń do wypuszczania nowych włosów. Dodatkowo, korzeń z pokrzywy może pomagać w łysieniu androgenowym. Według niektórych źródeł pokrzywa może również zagęszczać włosy przez swoje działanie poprawiające ukrwienie. Wykazuje działanie antybakteryjne i uśmierzające świąd skóry – sta często znajduje się jako składnik szamponów przeciwłupieżowych. Dodatkowo chlorofil zawarty w pokrzywie chroni kolor włosów farbowanych na ciemno.

Pokrzywa na skórę

Dzięki działaniu substancji bakteriobójczych doskonale nadaje się do skóry zaatakowanej trądzikiem. Dodatkowo, pokrzywa ma działanie regulujące wydzielanie sebum. Na skórę i wypryski działa podobnie jak na przetłuszczające się włosy. Pokrzywę można stosować w domowych maseczkach na twarz. Pokrzywa ma też zdolność do wspomagania leczenia ranek i wyprysków.

Nie odkryto toksycznego działania pokrzywy na organizm człowieka.

Podziel się