Bluszczyk kurdybanek, znany również jako Glechoma hederacea, to roślina o charakterystycznym wyglądzie i różnorodnych właściwościach. jest rośliną niezwykle ekspansywną, to nie można nie docenić jej zbawiennych dla zdrowia właściwości. Prawdopodobnie to właśnie dlatego pokolenie naszych babć nazywało bluszczyk chwastem cudotwórcą
Bluszczyk kurdybanek ma delikatne liście o kształcie serca, które są pokryte białymi lub srebrzystymi włoskami. Roślina ta wytwarza długie pędy, które mogą być prowadzone po podporach lub powieszone na doniczkach. Jego atrakcyjny wygląd sprawia, że jest często stosowany jako ozdoba wnętrz.
Jedną z cech charakterystycznych bluszczyka kurdybanek jest jego zdolność do przechowywania wody w liściach. Dzięki temu roślina ta może przetrwać krótkotrwałe okresy suszy. Jest to szczególnie przydatne dla osób zapominających o regularnym podlewaniu roślin.
Bluszczyk kurdybanek w kosmetyce
W formie ekstraktu poprzez swoje działanie przeciwzapalne i ściągające, pomaga w leczeniu infekcji skórnych, trądziku, oparzeniach i owrzodzeniach. Napar ziołowy zamknie pory i oczyści skórę. Wspomaga też leczenie trudno gojących się ran. Korzystnie działa na poprawę stanu skóry i włosów: działa bakteriobójczo i grzybobójczo.
Bluszczyk kurdybanek w kuchni
Wiosenne pędy nadają się na jarzynkę, a intensywny żywiczny aromat i ostry smak starszych roślin czyni z nich świetną przyprawę, idealnie zastępującą szałwię czy rozmaryn. Podobno bluszczyk był obecny w kuchni dawnych Słowian, a ludy Germańskie ceniły go jako roślinę leczniczą. Można go również stosować jako dodatek do napojów
Bluszczyk kurdybanek w ogrodzie
Bluszczyk kurdybanek ma nieduże wymagania, chociaż trzeba to jeszcze rozdzielić. Jeśli rośnie pojedynczo kępkami, poradzi sobie w różnych stanowiskach, nawet w niewielkich i suchych przestrzeniach pomiędzy płytami betonowymi. Natomiast w przypadku jednorodnej uprawy dla celów dekoracyjnych trzeba zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu.
Bluszczyk kurdybanek najlepiej rozwija się w miejscach półcienistych i cienistych, na pełnym słońcu może przesychać i wygląda mniej atrakcyjnie. Sprawdza się idealnie jako alternatywa dla trawnika w miejscach, gdzie trawa nie chce rosnąć (np. pod koroną drzew i krzewów).